Karta kredytowa MasterCard Payback Bank Zachodni

W programie Payback w marcu przepadają nie wymienione na czas punkty. Dzisiaj przedstawimy dość mocno promowaną przez Payback jak i sam Bank Zachodni kartę kredytową MasterCard Payback.

Co charakteryzuje tę kartę od innych ?

  • Za każde wydane 3 zł otrzymujemy 1 punkt Payback.
  • Dodatkowo otrzymamy 1000 lub 2000 punktów Payback

Najważniejsze punkty regulaminu dotyczące przyznania punktów powitalnych:

1. Promocja trwa od dnia 01 stycznia 2014 r. do 30 czerwca 2014 r. 

2. Do otrzymania Nagrody w postaci 2000 powitalnych punktów Payback uprawnieni są Uczestnicy będący jednocześnie Nowymi Klientami Banku, którzy w okresie trwania Promocji, określonym w ust. 1 powyżej, spełnią łącznie następujące warunki: 

a) zawrą z Organizatorem umowę o Kartę płatniczą MasterCard Payback

b) w przypadku karty kredytowej dodatkowo otrzymają pozytywną decyzję o udzielenie kredytu i wydanie karty. 

3. Do otrzymania Nagrody w postaci 1000 powitalnych punktów Payback uprawnieni są Uczestnicy, nie będący jednocześnie Nowymi Klientami Banku, którzy w okresie trwania Promocji, określonym w ust. 1 powyżej, spełnią łącznie następujące warunki: 

 a) zawrą z Organizatorem umowę o Kartę płatniczą MasterCard Payback

Regulamin znajdziemy na stronie Payback w zakładce Informacje szczegółowe, a tam na dole pozycja Regulamin promocji - 2000 punktów powitalnych

Zaś na stronie Banku Zachodniego regulamin jest inny, a warunki przyznawania punktów obwarowane dodatkowo warunkiem:

"w okresie od dnia zawarcia umowy, do ostatniego dnia trzeciego miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym zawarto tę umowę, dokonają co najmniej 6 transakcji bezgotówkowych"

Z tą uwagą, że regulamin odwołuje się do okresu od 8 lipca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. a więc jest nieaktualny. Wyraźny błąd ze strony banku. Nie zaktualizowali regulaminu oraz samej strony o karcie.

W przypadku braku naliczenia punktów z pewnością wystarczy napisać email do Payback a ręcznie dodadzą 1000 bądź 2000 punktów. Miałem podobny przypadek z allegro, zadziałali szybko i sprawnie. Promocja prawdopodobnie zostanie przedłużona lecz same warunki mogą ulec zmianie.

Ile jest wart 1 punkt Payback ?

Niestety niewiele bo około 0,01 zł. Czyli za 100 punktów Payback dostaniemy 1 zł w postaci kuponów, produktów itp. Można brać udział w promocjach wymiany punktów, wtedy przelicznik idzie na naszą korzyść, jednakże standardowa oferta wygląda tak jak przedstawiłem. Obecnie za 5000 punktów można nabyć kartę o wartości 50 zł.

Wyliczmy więc cashback Payback.

Wydając kartą 1.000 zł otrzymujemy 333 punkty, które w przeliczeniu wynoszą 3,33 zł. Cashback Payback to 0,33%.

 

Jak przedstawia się karta poza Payback ?

Okres kredytu 54 dni, chargeback, oprocentowanie 8,99% przez pierwszy rok dla osób przenoszących kartę i inne mało znaczące promocje. Ciekawie wygląda promocja 50% upustu za opłatę karty w pozostałych latach, ale skierowana tylko do posiadaczy kredytu hipotecznego w BZ WBK. 

Najważniejsze są jednak opłaty, a te przedstawiają się następująco:

opłata za wydanie karty  wynosi 2,5% przyznanego limitu, maksymalnie 58 zł, opłata jest zwracana pod warunkiem rozliczenia minimum 3 transakcji (z wyjątkiem przelewów z karty kredytowej) w ciągu 3 miesięcy od dnia podjęcia pozytywnej decyzji o wydaniu karty. Ten warunek jest banalny do spełnienia, możemy więc uznać, że opłata nie jest naliczana.

opłata roczna za kolejne lata użytkowania karty wynosi 2,5% przyznanego limitu, maksymalnie 58 zł, opłata nie jest pobierana pod warunkiem rozliczenia w poprzednich 12 miesięcznych cyklach rozliczeniowych transakcji wykonanych daną kartą, na łączną kwotę 12.000 zł.

lub opłata miesięczna za kolejne miesiące użytkowania karty wynosi 0,2% przyznanego limitu, maksymalnie 5 zł, opłata nie jest pobierana pod warunkiem rozliczenia w poprzednim miesięcznym cyklu rozliczeniowym transakcji wykonanych daną kartą, na łączną kwotę 1.000 zł.

Średnio miesięcznie kartą wydajemy 700 zł. Zdarzają się miesiące gorsze i lepsze. Wystarczy jeden miesiąc z wydatkami powyżej 1.000 zł a opłata miesięczna w skali roku wyniesie 55 zł. Zakładamy, że zdecydowana większość z nas ma limit kredytowy większy niż, 2.320 zł, (2,5% wynosi wtedy 58 zł). Rocznie za użytkowanie karty wydamy 55 zł jednakże aktywni mogą być całkowicie zwolnione z opłaty.

wypłata gotówki w kraju i za granicą wynosi 3,5% minimalnie 10,00 zł. Celem karty kredytowej nie jest wypłacanie pieniędzy z bankomatu, więc ta pozycja nie powinna nas przerazić.

przelew z rachunku karty wynosi 3% minimum 5 zł.

przekroczenie przyznanego limitu wynosi 10% kredytowego wynosi 10% minimum 40 zł.

opłata od transakcji bezgotówkowych dokonanych w punktach oznaczonych jako: kasyna, kasyna internetowe, gry losowe, zakłady bukmacherskie, loterie i totalizatory o czym bank nie informuje na stronie głównej karty, a można wyczytać w tabeli opłat i prowizji wynosi 3% minimum 7 zł. 

oprocentowanie karty 16,00% / 19,92% 

 

Czy warto złożyć kartę ?

Zakładając że średnio wydajemy 500 zł, przez rok dostaniemy 2.000 punktów Payback, które zamienimy na 20 zł. Odliczając 58 zł za użytkowanie karty, zostaje nam 35 zł opłaty.

Zakładając że średnio wydajemy 700 zł, przez rok dostaniemy 2.800 punktów Payback, które zamienimy na 28 zł. Odliczając 58 zł za użytkowanie karty, zostaje nam 30 zł opłaty.

Zakładając że średnio wydajemy 1.000 zł, przez rok dostaniemy 4.000 punktów Payback, które zamienimy na 40 zł. Jesteśmy zwolnienie za użytkowanie karty, zostaje nam 40 zł.

Sam program Payback jest przereklamowany, 0,33% cashback to zdecydowanie za mało. By uzyskać więcej punktów trzeba liczyć na promocje, one są podstawą zbierania punktów. Karta z minimalnym cashbackiem mimo wszystko na tle innych nie wygląda źle. Znajdziemy na rynku lepsze pozycje, jak też grono zdecydowanie słabszych.