Wypożyczka - opis pożyczki 10% - czy oby tylko 10%?

Wypożyczka w Eurobanku
Jak jest liczona

Reklamy Eurobanku o wypożyczce nie znikają z telewizorów. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że pożyczka ta kosztuje nas tylko 10%. Owszem jest to prawda jeśli pożyczkę weźmiemy na 1 rok ale gdy tylko pieniądze potrzebujemy na dłuższy okres czasu to czeka nas niespodzianka bo kluczem jest tutaj tzw. "roczna opłata za wypożyczenie" co znaczy, że prowizja naliczana jest za każdy rok z osobna. Koszty pożyczki poznamy wprawdzie podczas podopisywania umowy, warto jednak zawczasu wiedzieć, że 10% nie jest liczone jednorazowo ale rokrocznie i to nie od kwoty kredytu jaki został do spłaty w danym roku ale od kwoty kredytu jaki wzięliśmy na starcie, tak przynajmniej wynika z obliczeń z przykładu reprezentatywnego.

Wypożyczka 10% - Eurobank - przykład reprezentatywny

  • kwota kredytu: 6.400 zł
  • okres kredytowania: 36 miesięcy
  • opłata przygotowawcza: 100 zł
  • prowizja za udzielenie: 1.819,25zł
  • razem opłata wynosi: 1.919,25 zł tj. 29.99%
  • oprocentowanie: 0%
  • rata miesięczna: 231,09zł
  • RRSO: 19,42%

10% z 6.400zł to 640zł i tyle zapłacimy jeśli weźmiemy pożyczkę na rok. Jeśli jednak okres spłaty (w tym przypadku wyniósł 3 lata) jest dłuższy to 10% mnożymy przez ilość lat i dla formalności od prowizji odejmujemy 100zł i zamieniamy je na 100zł opłaty przygotowawczej co i tak nie zmieni nam kosztu ogólnego ale bank będzie mógł 100zł wrzucić jako opłatę a nie prowizję.

Jak się okazuje szumne 10% oraz proste i przejrzyste zasady udzielania wypożyczki nie są tak proste i oczywiste jakby się mogły wydawać. Dla przykładu zapytałem 3 osoby które nie interesują się finansami ale widziały reklamę jednak nie zwracały na nią większej uwagi o to "ile ich zdaniem kosztuje wypożyczka wzięta na 3 lata na kwotę 7.000zł". Wszystkie odpowiedziały że pobierana jest opłata 10% tj. 700zł na cały okres spłaty kredytu ale gdy przeczytały napisy pod reklamą to zmieniły zdanie i jednogłośnie uznały, że ich zdaniem reklama wprowadza ludzi w błąd. Wypożyczka w Eurobanku jest dobrą ofertą jeśli bierzemy ją tylko na rok, jeśli jednak bierzemy ją na dłuższy okres to wypada blado.

> pożyczka w Eurobank <