Sports Tracker a Endomondo

Który program w wersji premium jest lepszy
Endomondo czy Sports Tracker - porównanie

Dzisiejszy wpis będzie dość nietypowy bo nie dotyczy banku ale aplikacji sportowych w wersji premium. Zima już za nami, za oknami słońce i coraz więcej osób zaczyna biegać lub jeździć na rowerze korzystając przy okazji z przeróżnych aplikacji mobilnych. Nim przejdę do wykazania wyższości Sports Trackera nad Endomondo wspomnę, że wśród profesjonalnych rowerzystów polecany jest program Strava jednak nie przypadł mi on do gustu oraz skutecznie odstraszyła wersja premium za którą miesięcznie zapłacimy 25zł lub 250zł za rok z góry, zaś wersja bezpłatna nie jest lepsza od konkurencji. Na uwagę zasługuje również aplikacja TwoNav Premium za którą przyjdzie nam jednorazowo zapłacić 25zł. I choć jest ona dość toporna w obsłudze i ogólnie bym jej nie polecał, to ma funkcję którą nie znajdziemy u konkurencji (poza Sports Trackerem) a jest nią śledzenie na żywo wcześniej przejechanego odcinak trasy. Więcej o tej znakomitej funkcji przeczytasz poniżej.

Poniższe wyliczenia oraz spostrzeżenia bazują na jeździe rowerowej.

Porównanie zapisu trasy w Sports Tracker oraz Endomondo

 • Sports Tracker
  • czas trwania: 3:37:59
  • dystans: 62,46 km
  • średnia prędkość: 17,2 km/h
  • energia: 2116 kcal
  • maksymalna prędkość: 34,2 km/h
  • wzniesienia: 798 m
  • spadki: 805 m
  • ilość punktów: 5886
 • Endomondo
  • czas trwania: 3:46:29
  • dystans: 62,62 km
  • średnia prędkość: 16,59 km/h
  • energia: 1956 kcal
  • maksymalna prędkość: 31,25 km/h
  • wzniesienia: 376 m
  • spadki: 346 m
  • nawodnienie: 0,57 l
  • ilość punktów: 2277

W kwietniu zrezygnowałem z użytkowania Endomondo i jest to ostatni zapis jaki pozostał w historii, który pozostawiłem bo już wtedy zamierzałem napisać na ten temat artykuł, ale ciągle go przekładałem. Zapisana została spokojna jazda w terenie dość mało atrakcyjnym (sporo piachów) przebiegającym w bliskiej odległości od szlaku rowerowego.

Autopazua - czas trwania

Mocno w oczy rzuca się różnica w czasie trwania przejazdu. W Sports Trackerze ustawiono automatyczne wyłączanie czasu w przypadku gdy cel porusza się z prędkością mniejszą niż 5km/h. Można ustawić też na 2km/h ale zdecydowanie nie polecam, bo GPSy w telefonach nie są super dokładne i podczas postoju ślad wygląda mniej więcej tak jak na zdjęciu poniżej, choć pochodzi on ze spaceru z wyłączoną autopauzą, to różnice będą nieznaczne. W Endomondo autopauza włącza się domyślnie ale jak widać po czasie nie działa ona idealnie.

Który czas jest poprawny? Zdecydowanie ten w Sports Tracker chociażby dlatego, że akurat ta aplikacja była widoczna na ekranie telefonu i miałem stały wgląd na automatyczne włączanie/wyłączanie jak również zgadzał się z tym jaki wskazywał licznik rowerowy.


ślad GPS bez autopazy (spacer z postojem)


ślad GPS z autopauzą 5km/h - zdjęcia z postojem

Dystans

W obu przypadkach można powiedzieć, że zmierzona odległość jest poprawna, różnica 160 metrów na odcinku 62,5km nie ma znaczenia.

Średnia prędkość

Teoretycznie oba wyliczenia są poprawnie gdy uwzględnimy czas trwania jazdy oraz odległość. W Endomondo średnia jest jednak mocno zaniżona przez nieprawidłowo działającą autopauzę.

Energia

Ilość spalonej kalorii nie jest istotna ponieważ każda aplikacja może mieć swój własny algorytm a i tak nigdy nie pokaże rzeczywistego spalania, bo to zależy chociażby od terenu jakim jedziemy, wiatru, podłożem, oponami, rowerem itp.

Maksymalna prędkość

Różnice wynikają z ilość punktów jakie są zapisywane w śladzie GPS. W wyeksportowanym pliku .gpx ze Sports Trackera do innego programu wykazało prędkość maksymalną ok. 160km/h co jest oczywiście bzdurą. W innym programie prędkość maksymalna została wskazana prawidłowo.

Wzniesienia / spadki - różnice

W tym przypadku zdecydowanie wygrywa Endomondo ponieważ ślad zapisywany jest mniej więcej co 6 sekund w Sport Tracker zaś co 2 sekundy przez co wahania wysokości nie są tak często brano pod uwagę a wiadomo, że precyzja mierzenia wysokości w telefonach pozostawia sporo do życzenia. Najlepiej sprawdzić to samemu, włączając byle jaką aplikację na której pokazana będzie wysokość, z łatwością zauważymy że pokonując np. lekką górkę wysokość będzie zmieniać się mniej więcej tak: 100-101-102-101-103-104-105-103-106 itd. Ponieważ Sports Tracker zapisuje ślad z większą częstotliwością częściej będzie brał pod uwagę skoki, gdy w tym czasie Endomondo weźmie co trzeci wynik, dzięki czemu nie zanotuje tak gwałtownych wahań.

Nawodnienie

Tej opcji nie ma w Sports Tracker ale na internecie można przeczytać opinie i komentarze że nawodnienie jest zbędnym bajerem który wyniki pokazuje jak chce. Jeśli nie chcemy turlać się do domu ledwo naciskając na pedały wodę należy pić nim zaczniemy odczuwać pragnienie i nie są nam do tego potrzebne żadne sugestie programu.

Wiatr / temperatura / pogoda

Opcja dostępna w wersji premium Endomondo której mi brakuje w Sports Tracker choć da się ją obejść opisując trening po jego zapisaniu. Ja wyjazdy tytułuję: (cel - cel - cel wiatr) dzięki czemu wiem w którą stronę wiało a wiatr jest najważniejszym czynnikiem który będzie nam przeszkadzał podczas jazdy.

Ilość punktów trasy

Sports tracker zapisywał ślad GPS co 2,22 sekundy (w jazdach po ulicy a więc szybszych, zapis punktu dokonuje co 1,6 sekundy) podczas gdy Endomondo co 5,96 sekundy. Który ślad będzie dokładniejszy? W przypadku jazdy rowerem zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie Sports Tracker a jeśli uprawiamy chodzenie z kijkami i poruszamy się dość wolno to wybór nie będzie już tak oczywisty ponieważ im większa częstotliwość zapisu tym nasza trasa będzie mniej prosta. Poniżej zdjęcie przedstawiające różnice w zapisywanym śladzie.

Pomimo że Sports Tracker w podanym powyżej przykładzie zapisał 3609 punktów więcej to i tak podana odległość jest mniejsza o 160 metrów. Programy przeliczają wskazany ślad według własnych algorytmów, stąd wyeksportowane pliki .gpx do innych programów mogą wskazywać nieznaczne różnice w odległości i dotyczy to zarówno Sports Trackera, Endomondo jak i innych aplikacji. Dla przykładu wyeksportowałem obie trasy do 2 różnych aplikacji i różnice w odległościach wahały się w przedziale 200-500 metrów.

Wyścig z samym sobą - jedyny w swoim rodzaju Sports Tracker

To co bezapelacyjnie gniecie konkurencję w tym Endomondo to wersja premium Sports Trackera w której otrzymujemy możliwość śledzenia naszej trasy na żywo z wcześniejszym wybranym przez nas przejazdem. Na ekranie telefonu wyświetlana jest na bieżąco strata lub przewaga oraz mapa na której widzimy naszą pozycję oraz tą z którą się ścigamy. Jak dla mnie jest to rewelacja i tylko w TwoNav Premium spotkałem się z czymś takim. Być może jest jeszcze jakiś program z taką funkcją, a jeśli jest to chętnie bym go poznał.

Dość sporym minusem jest jednak to, że gdy zjedziemy z trasy o około 50 metrów w miejscu w którym jechaliśmy w obie strony (wracaliśmy tą samą drogą) to gdy powrócimy na trasę, czas nie będzie liczony do momentu nim nie powrócimy do miejsca w którym nastąpiło przerwanie liczenia a do tego czasu pokazywany będzie komunikat "poza trasą". Jeśli jednak zjechaliśmy z trasy w miejscu gdzie jechaliśmy tylko w jedną stronę to możemy oddalić się tak daleko jak tylko chcemy i gdy powrócimy na trasę w miejscu gdzie nie jechaliśmy w obie strony to czas będzie liczny ponownie. Przykład:

 • jedziemy poprzednią trasą 1 godzinę i zjeżdżamy w miejscu w którym nie wracaliśmy
  zakładamy że czas obecny jest równy temu poprzedniemu
 • powracamy na poprzednią trasę w miejscu oddalonym np. o 10km zakładając że w międzyczasie na trasie tej nie nastąpiło nałożenie się śladów poprzedniej trasy (np. powrót)
  • zakładamy że owe 10km w poprzedniej trasie pokonaliśmy w 30 minut
  • zakładamy że na trasę powrócili po 40 minutach
  • program pokaże nam że mamy 10 minut straty do poprzedniego przejazdu

Zdarzyło mi się również, że gdy zadzwonił telefon i odebrałem od razu rozmowę to po jej zakończeniu wystąpił błąd programu który uznał, że jesteśmy poza trasą i różnice czasowe nie były pokazywane choć cały czas mogliśmy na mapie obserwować wcześniejszy przejazd i miejsce w jakim wówczas się znajdowaliśmy. Innym razem po wyjściu z programu wciskając klawisz którym przechodzimy od razu na pulpit telefonu, po powrocie do programu, wcześniejszy ślad nie był wyświetlany jak również znikła różnica czasowa, po prostu zapisywany był obecny przejazd bez możliwości porównania z poprzednim przejazdem. Niestety jest to wina programu i zauważyłem, że problem prawie nie występuje jeśli rozmowę odrzucimy a z programu wyjdziemy używając klawisza cofania. Aplikacja działa wówczas w tle a my możemy w tym czasie oddzwonić lub robić co innego na telefonie.

Przykład tego jak działa ściganie się z duchem znajdziemy na poniższym filmie lub stronie producenta.

Jak jeździć by pokonywać swój czas?

Osobiście zdecydowanie polecam zaopatrzyć się w Sports Tracker premium lub TwoNav Premium byśmy mogli na bieżąco porównywać swój przejazd. Jeśli nie chcemy dokonywać zakupu, możemy na danej trasie wybrać sobie punkty orientacyjne i w nich porównywać czas lub po prostu spoglądać na średnią prędkość licznika rowerowego. Wersja premium jest jednak o tyle fajna, że  pozwala nam walczyć ze samym sobą dzięki czemu możemy notować coraz lepsze czasy. Postępy jakie notuję na tym samym odcinku trasy którą jak mam możliwość staram się przejechać raz na tydzień.

Trasa - Czas - średnia - wiatr

 • 51,54 km - 2:03:56 - 24,9 km/h - zachodni
 • 51,63 km - 2:07:24 - 24,3 km/h - zachodni
 • 51,68 km - 2:16:35 - 22,7 km/h - południowy
 • 51,37 km - 2:35:26 - 19,8 km/h - północno-zachodni

Prezentacja video - obecny przejazd w porównaniu z poprzednim

Tylko w Sports Tracker spotkałem się z prezentacją (na telefonie, w wersji ww. nie jest na dzień dzisiejszy dostępna) która pokazuje nasz obecny przejazd z innym na tej samej trasie. Warunkiem jest jest to, by były one niemal identyczne (dozwolone są niewielkie korekty) w przeciwnym razie nie ma możliwości jej późniejszego odtworzenia a szkoda. Jest wprawdzie jeden wyjątek gdy możemy zobaczyć obecny przejazd z wcześniejszym nawet gdy trasy się nie pokrywają. Prezentację taką zobaczymy zaraz po zakończeniu danego przejazdu (nie możemy z niego wyjść) jeśli na początku treningu wybraliśmy przejazd daną trasą ale w rzeczywistości nią nie jechaliśmy.

Link do filmu z prezentacją.

Pozostałe

Sports Tracker nie ma polskiej wersji językowej.

Obie aplikacje posiadają mierzenie pulsu, kadencje, porównania z poprzednimi przejazdami, audio, realizację zadań itp. Kwestią gustu jest jaki program w tym przypadku będzie nam bardziej odpowiadał. Endomondo ma zdecydowanie lepiej rozwiniętą sieć społecznościową w Polsce, choć w Sports Tracker nie wygląda to źle to daje się zauważyć że użytkowników jest mniej.

W Sports Tracker Premium mamy dostęp do map: Normal Google, Satelite Google, Terrain Google, Hybrid Google, Normal Open Street Map, Cycling Open Street Map, Landscape Open Street Map.

Dość ważną sprawą może być wytrzymałość baterii jeśli chcemy mieć włączony ekran. W przypadku śledzenia mapy na żywo obie aplikacje zużywają baterię w dość szybkim tempie jednak gdy przełączymy ekran na wskazania cyfrowe (prędkość, średnia itp.) to Sports Tracker ma przewagę w oszczędności ponieważ wyświetlane są białe cyfry na czarnym tle dzięki czemu telefon pobiera mniej energii. Jeśli chcemy korzystać z mapy na bieżąco z włączonym internetem i 100% oświetleniu ekranu to bateria np. w Samsung S4 mini wytrzyma w ten sposób około 1:30:00 warto więc zaopatrzyć się przenośny power bank który możemy trzymać pod uchwytem na telefon lub w torebce z której wyprowadzamy kabel.

Koszt wersji premium

Sports Tracker Premium - 14,99zł miesięcznie lub 104,99 zł rocznie

Endomondo Premium - 25,99 zł miesięcznie lub 109,00 zł rocznie

TwoNav Premium - jednorazowo 25 zł


zdj. http://www.sports-tracker.com